Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Imar aven, imar aven .... už jdou, už jdou.....

Koukám jak nám MFDnes připomíná výročí – je to 55 let co cikáni - romové přestali kočovat (viz. http://zpravy.idnes.cz/konec-kocovani-romu-04v-/domaci.aspx?c=A140408_132421_domaci_jj).

Až do února 1959 jezdily vurdony (kočovné vozy) a béváky (obytné maringotky )tažené v tu dobu koněm i traktorem, autem po našich cestách. Zlom nastává z 3. na 4.2 .1959. V tomto okamžiku nastává sedenterizace. Sčítací komisaři zapisují každého domovsky tam kde momentálně je. Podle zákona č. 54/58 Sb. o trvalém usídlení kočujících osob nastává ( §4) jim musí „domovská“ obec alespoň provizorní ubytování, můžům práci, zařadit děti do školní výchovy a podle potřeby poskytnout lékařské ošetření. Místní orgány jim vystavily rodné listy, občanské průkazy. Mnozí například dostali občanská jména.

Tolik litera zákona a vyhášek. Asi to nebylo idylické. Do jaké míry to znamenalo zlom není snadné posoudit. V tu dobu už kočovala jen olašská skupina cikánů – romů (10-12% cikánské – romské populace). Olašští Romové byli v době nuceného usazení chudí. Díky obchodnímu talentu prý ale později získali v porovnání s ostatními Romy privilegované postavení.Jaká to byla zátěž pro obce se vyhodnotit de facto nedá.

V Česku zákaz kočování padl už v roce 1998. Romové vzápětí obvinili poslance, že se jich chtějí zbavit. Na Slovensku tento zákaz padl v květnu 2004. reakce etnika byla obdobná – snadno lze dohledat v tisku reakce jako je následující, z květnového Práva roku 2004 - …..“otevřely se hranice a najednou nám umožní kočovat. Chtějí nás tak vyhnat ze země“..... prohlásil muž z romské osady u obce Plavecký Štvrtok. Většina Romů však už dnes tuto formu života odmítá. …."nemáme ani peníze, ani na to, abychom někam kočovali. Pokud nám však nezvýší sociální dávky, musíme něco udělat“..... dodává další.

Historicky problematika soužití s tímto etnikem činila potíže i první republice. Tehdejší mladá demokracie měla přístup striktní. Problémy pojmenovávají přiléhavě, řešení jdou v linii zákona a v linii pravomocí místní samosprávy (dle možností). Tzv. „zákon o potulných cikánech“ měl obdobu i v okolních zemích. Pod zákonem, o kterém dnes můžeme pochybovat jako o diskriminačním, je i podpis prezidenta Masaryka a TGM určitě nebyl nějak proticikánsky nebo protiromsky orientovaný.Tehdy se neříkalo Romové ale Cikáni. Nikdo jim neříkal jinak, ani oni sami. A první republika si s nimi od začátku do konce nevěděla rady.
Pod pojmem cikán se úředně rozumělo "potulná osoba práce se štítící" My ho vnímáme pod dojmem války a antisemitských a anticikánských zákonů. Ale tehdy se netýkalo tolik národa a rasy, jako lidí, kteří žijí 'bohémským' životem".
Cikáni byli chápáni spíš podle způsobu života než etnicky a rasově. Archivní materiály jsou pestré – např. - v prosinci 1919 poslala správní komise z Březnice (okr.Příbram) ministerstvu vnitra petici, ve které píše: "Okresní správní komise dovoluje si zejména na to důraz klásti, aby nebylo trpěno stálé potulování a lenošení cikánských tlup..., aby byly zákonnými opatřeními internovány v domovských obcích a zde přidrženy k práci.Historicky je to první takovýto dokument v ČR.Podívejme se na dopis soudce Václava Thona z České Skalice, který popisuje, jak to v roce 1924 vypadalo s trestáním cikánů v praxi: "Pro krádež slepic v hodnotě 100 Kč přivedlo četnictvo šest cikánů s dvěma dítkami, vazba trvala nejméně týden, což stojí stát přes 200 Kč a výsledek jest negativní. Toť jest přece poněkud horentní... Téměř všechna vyšetřování pro zločiny krádeží spáchaných udánlivě cikány byla pro nedostatek důkazů zastavena; to svědčí nejlépe o tom, že zatýkání cikánů jest z větší části neopodstatněno."

V praxi se uplatnila hlavně ustanovení o cikánských legitimacích, kočovnických listech a o místním zákazu kočování, naopak zřídkakdy došlo na odebírání dětí.
Cikáni měli zakázánu například Prahu, Luhačovice, Mariánské Lázně nebo oblasti, kde byly vojenské objekty.

Pro představu, je rok 1927.

Jen krátce z důvodové zprávy výboru ústavně-právního o usnesení senátu Národního; shromáždění republiky Československé (tisk sen. 415 a 459)

k vládnímu návrhu zákona (tisk 1135) o potulných cikánech a podobných tulácích:

….Tento návrh zákona řeší velmi palčivou otázku, jak upraviti soužití kočovných cikánů a jiných potulných živlů v naší republice uprostřed ostatního obyvatelstva republiky. Svým potulným životem, svou náchylností k zahálce, žebrotě, krádeži a násilí, cikáni stali se svízelí, nebezpečím a postrachem usedlého obyvatelstva, které ode dávna naléhavě se domáhalo a domáhá ochrany před těmito živly. Jest to zejména obyvatelstvo venkova, které jest nejvíce jimi ohroženo, neboť cikáni vyhledávají ponejvíce krajiny řidčeji obydlené, kde dozor orgánů veřejné bezpečnosti není tou měrou intensivní jako v oblastech hustěji osídlených a městech......Zdá se, že do území našeho nekontrolovatelně přešly nové živly cikánské ze zahraničí a že nastal i jistý přesun jejich směrem k západu. Také methody cikánů doznaly změny zvýšenou útočností a zločinnou odvahou, která vyvrcholila v četné odvážné loupeže a nezastavila se ani před ničením lidských životů. Tím způsobena byla situace přímo katastrofální a obyvatelstva na venkově zmocňovala se přímo panika, neboť nebylo si jisto ani majetkem, ani životem. Bohužel, dosavadní prostředky zákonné, hlavně praeventivní, jako rak. zákon z r. 1873 a uhers. z r. 1913 a příslušná nařízení prováděcí, neposkytovala dosti prostředků k ovládnutí této kalamity, která živena jsouc mimořádnými poměry přerostla úřadům a bezpečnostním orgánům přes jich síly......Běží nyní o to, aby specielně cikánská otázka byla vyřešena, a to je problémem, který si obrala osnova vládní, vypracovaná ministerstvy vnitra a spravedlnosti.....Osnova stojí proto na zásadě, nevydávati absolutních zákazů nebo příkazů, nýbrž dáti administrativním úřadům vydatná zmocnění a prostředky k obmezení kočování a jeho výstřelků....Kdo tomu se nepodrobí, toho stát a jeho společnost občanská nemůže trvale snésti mezi sebou jako rovnocenného a rovnoprávného člena společnosti. Zákon stojí na principech lidskosti, neboť lidskost žádá též ochranu spořádaných živlů ve státě proti neukázněným, vůči nimž dlužno použíti plné rozhodnosti a kázně v zájmu celku.....Zákonný pojem "potulných cikánů", na něž se zákon má vztahovati, není vymezen jen ethnograficky (rasou), nýbrž rozšiřuje se i na jiné tuláky, po cikánsku žijící...Předpokladem pro výjimečná opatření není zde tedy rasa, nýbrž způsob života (potulnictví). Osnova obsahuje jednak opatření preventivní (soupis, evidenci, výchovu dětí),

jednak opatření represivní (zápověď kočování bez zvláštního povolení, zápověď tvoření tlup atd.)......

Je toho materiálu víc. Jsou v něm věci aktuální i pro dnešek. Pro korekci našeho pohledu. Podívejte se na soupisku organizací zabývající se romskou-cikánskou problematikou (https://www.facebook.com/republikaprobrno?fref=nf), nebo na toky financí http://www.ceskezlatniky.estranky.cz/.../statni-dotace.../ . To je ta nesmyslná dnešní politika pozitivní diskriminace, která prohlubuje propast mezi námi.

Autor: Jiří Vítek | pondělí 21.4.2014 15:40 | karma článku: 17,16 | přečteno: 1031x
  • Další články autora

Jiří Vítek

Sliby jak bude líp

Před volbami se mnoho slibuje. Spousty geniálních nápadů. Držme se při zemi a věřte, že to není nechuť k novým věcem atd.. Jsem naivka a hlupák, co věcem nerozumí. Ale sliby o tom jak bude kde, kdo podporovat částečné úvazky, jak bude preferovat tu či onu skupinu jsou jen sliby a plácání. Řeči o zajištění prosperity a rozvoje, blahobytu....pohádky.

26.9.2014 v 10:10 | Karma: 8,86 | Přečteno: 322x | Diskuse| Ostatní

Jiří Vítek

Odvěký, starobylý – saláf

...ti pak, kdož nesoudí podle toho, co Bůh seslal, jsou nevěřícími.“(5:44) .....nepijte tu alkohol, říkají příslušníci zvláštní, etnické policie v německém Wuppertalu Němcům po klubech. Jde vskutku o první pokusy vytvářet paralelní strukturu moci ve státě? Pokus kam to nechá demokracie dojít? Možná. Němci mají s muslimy veliké problémy. Od sílícího radikalismu muslimů, přes násilí uplatňované proti vlastním souvěrcům (rozuměj převázně ženám pokud náhodou chtějí začít vztah s bezvěrci atd..). Čechy to čeká. Pokusnou lokalitou se stává nesporně Teplicko. (září 2014)

11.9.2014 v 0:01 | Karma: 19,17 | Přečteno: 500x | Diskuse| Ostatní

Jiří Vítek

Šabatové hidžáb

Na počátku něco málo z historie oblékání , jak ji zná i Korán....V době hidžry zahalené nechodily po většinu života ani manželky samotného proroka Mohameda – tento zvyk si osvojily až ke konci svého života. Pro Mohameda nebyly závoje velkou prioritou, ostatně zmíiuje se o nich v Koránu jen dvakrát: ....A řekni věřícím ženám, aby cudně klopily zrak a střežily svá pohlaví a nedávaly na odiv své ozdoby kromě těch, jež jsou viditelné. A nechť spustí závoje své na ňadra svá. A nechť ukazují své ozdoby jedině svým manželům nebo otcům nebo tchánům nebo synům nebo synům svých manželů nebo bratřím nebo synům svých bratří či sester anebo jejich ženám anebo těm, jimž vládne jejich pravice, nebo služebníkům, kteří nemají chtíče, anebo chlapcům, kteří nemají pojem o nahotě žen. A nechť nedupou nohama, aby lidé postřehli ozdoby, které skrývají.“ ....

26.8.2014 v 23:04 | Karma: 26,26 | Přečteno: 812x | Diskuse| Ostatní

Jiří Vítek

...byl tam jenom biologický materiál...

celá hláška znějící nedávno v Čro byla... „Není tam žádný biologický otec, byl tam jenom biologický materiál.“ . Pregnantní vyjádření z úst lesbické matky. Jméno netřeba. Nedávno proběhnuvší Prag Pride otřásl veřejností. Mnou také. I pro to, že se pootevřela víc dvířka do divnozemě eurounijního myšlení. Sociální inženýrství zase vystrčilo růžky a naznačuje nám mimo jiné , že slova otec a matka nejsou z pohledu odborníků vhodná. Lepší termín je prý rodič. Mne to snad mine a vnuci mi budou moct říkat dědo. V nejhorším prarodiči. New speak ? Česky fujtajbl....

25.8.2014 v 23:20 | Karma: 20,68 | Přečteno: 949x | Diskuse| Ostatní

Jiří Vítek

Ordo ab chao

Koho volit je důležitá otázka. Otázka paměti lidí, protože rychle zapomínáme co bylo před pár týdny.

18.8.2014 v 19:49 | Karma: 6,68 | Přečteno: 335x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Desítky miliard dolarů pro Ukrajinu a zákaz TikToku. Biden to podepsal

24. dubna 2024  17:16,  aktualizováno  17:18

Aktualizujeme Ve středu podepsal americký prezident Joe Biden po několikaměsíčním schvalování v Kongresu zákon...

Izrael pokročil v přípravě akce v Rafáhu, civilisty ochrání, uvedl mluvčí vlády

24. dubna 2024  16:55

Izrael pokročil v přípravách pozemní operace namířené proti palestinskému hnutí Hamás v Rafáhu na...

V nahrávkách si stěžoval na bankovky. Bystroně z AfD potápí důkazy

24. dubna 2024  16:53

Nové důkazy v kauze německého politika strany Alternativa pro Německo Petra Bystroně potvrzují...

Bývalý ředitel finančního úřadu kryl úniky a bral „dárky“, dostal podmínku

24. dubna 2024  15:01,  aktualizováno  16:48

Bývalý ředitel brněnského finančního úřadu Miroslav Kuba si už třikrát vyslechl podmíněný trest za...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 23
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 701x
Chlap co si myslí že se pořád dá něco změnit. Hlavně nesedět a nenadávat, jak je zvykem u nás v Čechách.
Asi jsem se zbláznil, ale tiché mlčení je podle mně horší než účast. Pokus o účast, pokus o názor.

Seznam rubrik